Soběstačný Ecoscifi Troj-dům
Bez drahých a komplikovaných tepelných izolací a částečně krytý zemí.
Může být kombinovaný ložnice v zemi a mobilní dům – rostoucí přístavba.
Rostoucí dům
Jde o takový dům, který lze stavět postupně.
Často bývá efektivnější při stavbě svépomocí bydlet přímo na staveništi nebo v jeho blízkosti. Lze to řešit pronájmem v okolí, maringotkou, mobilním domem nebo tím, že si nejdřív postavíme menší obydlí, které lze poté používat například pro návštěvy. Ale toto řešení vyžaduje investice a čas navíc. Pokud tedy máte omezené prostředky nebo čas, můžete nejdřív postavit mobilní nebo pevnou část jako společenskou místnost, světnici či obývací pokoj s kuchyní a koupelnou. V takovém domě již lze žít i s rodinou.
Další části domu, jako předsíň, sklep, ložnici, dětský pokoj, pracovnu, garáž apod. pak přistavíte postupně, podle času a prostředků. Toto řešení ale vyžaduje všechno předem dobře promyslet s projektantem a dům navrhnout tak, aby jednotlivé prvkyk sobě ladily, tedy aby bylo možné provázat konstrukci, střechu, případně i základy a abyste nemuseli zbytečně předělávat okna, dveře a sítě.
Eco-sci-fi „Troj-dům“
Lokální svobodný aktivní soběstačný dům. Po mnoha letech testování různých staveb jako solární dům, podzemní dům a mobilní dům jsem došel k závěru, že pro sebe chci dům s malou spotřebou energie na topení i chlazení, tedy ideálně dům v zemi, kde je konstantní teplota.
Takový dům nikdy nepromrzne. I kdybych si na stará kolena nebyl schopen donést dříví a zatopit, nikdy nezmrznu. Teplota v takovém domě by neměla klesnout ani v mrazech pod 12—14 stupňů Celsia bez vytápění. Vytopit dům krytý zemí na 21 stupňů je pak už jednoduché.
Nejčastěji mívají takové domy spotřebu tepla do 15kW na m² a rok, tedy podobně jako pasivní dům.
V domě chci ale mít i okna a denní světlo a na jaře a na podzim využívat vyhřívání sluncem, podobně jako to bývá u solárních domů. Dále se mi líbí i cestování s karavanem a je mi líto po zbytek roku, kdy karavan nevyužívám, jej nechat chátrat někde v rohu pozemku nebo v garáži. Rád bych tedy karavan (TinyHouse, mobilní dům) používal jako běžnou součást domu, jen mobilní. Jako ideální řešení se mi proto jeví spojení výhod tří rozdílných obydlí.
„Troj-dům“ je rozdělen na tři části:
- Severní část domu je z betonu krytého 1—2m země, se světlovody, a obsahuje ložnici, pokoje, koupelnu, pracovnu, sklad a sklep.
- Ústřední obytná část domu je minimálně z jihu prosklená a obsahuje obývací místnost, kuchyň, případně zimní zahradu se vstupem do skleníku na pěstování.
- Další část domu je mobilní a zařízená jako lépe zateplený a soběstačný obytný přívěs, se kterým mohu odjet na dovolenou
Vytápění chci řešit dřevem, které budeme spalovat ve zděné nebo kachlové peci uprostřed domu. Pec bude osazená termočlánky na výrobu teplé vody a elektřiny. Vytápění, vaření a pečení může být i na plyn a elektřinu a v případě výpadku je dům nezávislý na jednotlivých zdrojích, jelikož je možné topit, vařit, péci, ohřívat vodu i vyrábět elektřinu i na centrální peci na dřevo. V zimním období si dům vyrábí teplo, elektřinu a TUV z tepla kamen. Od jara do podzimu si je vyrábí pomocí solárních panelů ze slunce. Zdroje energie případně doplníme o malou větrnou turbínu.
Tak bude dům energeticky soběstačný po celý rok.
Větrání je fyzikální. Voda je čerpána z vlastní studny a užitkovou získáváme skladováním deštové vody v jezírku. Odpadní voda se recyklací skrze přírodní čističku využívá na zalévání zahrady.
Vedle domu je navazující skleník vytápěný kompostem.
Kolem domu je naplánována užitková zahrada s produkcí zeleniny, ovoce, léčivých bylin, koření a s drobným chovem domácího zvířectva. Vedle domu je zřízeno jezírko jako zásoba užitkové vody a s akvaponickým čištěním a zavlažováním rostlin ve skleníku. Jezírko slouží i k chovu ryb. Vše v domě i kolem domu navržené na dlouhou životnost, možná i tisíce let, tak aby fungoval takzvaně sám s minimální nutností dodávané energie, oprav a údržby. K radosti mnoha generací.
Pro tento dům, pokud bude zájem, plánuji spolupráci s odborníky na fengshui, bioarchitekturu, baubiologii a další technologie. Společně připravíme návod s kompletní projektovou dokumentací, tak aby jej mohla postavit jakákoli firma nebo kdokoli svépomocí. Tuto projektovou dokumentaci s 3D vizualizací, podrobným návodem a prováděcí zprávou bych rád nabízel za příspěvek do 300€, pokud se najde více jak 10 zájemců. Rád bych, aby bylo možné využít třeba jen část týkající se sítí, soběstačnosti nebo fyzikálního větrání.
Možnost získat celý kompletní projekt a návod na stavbu soběstačného domu svépomocí. POZOR, více kupujících společně sdílí náklady na vypracování celé kompletní projektové dokumentace u tohoto předprodeje spočívá ve vytvoření a vypracování projektové dokumentace a návodu a souhlasí s časovou prodlevou (6-12 měsíců). A pokud se nepodaří získat dostatečné finanční prostředky na zpracování projektové dokumentace, bude vrácena celá kupní cena.