Soběstačný Ecoscifi Troj-dům

Bez drahých a komplikovaných tepelných izolací a částečně krytý zemí.
Může být kombinovaný ložnice v zemi a mobilní dům – rostoucí přístavba.

Rostoucí dům

Jde o takový dům, který lze stavět postupně.

Často bývá efektivnější při stavbě svépomocí bydlet přímo na staveništi nebo v jeho blízkosti. Lze to řešit pronájmem v okolí, maringotkou, mobilním domem nebo tím, že si nejdřív postavíme menší obydlí, které lze poté používat například pro návštěvy. Ale toto řešení vyžaduje investice a čas navíc. Pokud tedy máte omezené prostředky nebo čas, můžete nejdřív postavit mobilní nebo pevnou část jako společenskou místnost, světnici či obývací pokoj s kuchyní a koupelnou. V takovém domě již lze žít i s rodinou. 

Další části domu, jako předsíň, sklep, ložnici, dětský pokoj, pracovnu, garáž apod. pak přistavíte postupně, podle času a prostředků. Toto řešení ale vyžaduje všechno předem dobře promyslet s projektantem a dům navrhnout tak, aby jednotlivé prvkyk sobě ladily, tedy aby bylo možné provázat konstrukci, střechu, případně i základy a abyste nemuseli zbytečně předělávat okna, dveře a sítě.

Eco-sci-fi „Troj-dům“

Lokální svobodný aktivní soběstačný dům. Po mnoha letech testování různých staveb jako solární dům, podzemní dům a mobilní dům jsem došel k závěru, že pro sebe chci dům s malou spotřebou energie na topení i chlazení, tedy ideálně dům v zemi, kde je konstantní teplota. 

Takový dům nikdy nepromrzne. I kdybych si na stará kolena nebyl schopen donést dříví a zatopit, nikdy nezmrznu. Teplota v takovém domě by neměla klesnout ani v mrazech pod 12—14 stupňů Celsia bez vytápění. Vytopit dům krytý zemí na 21 stupňů je pak už jednoduché. 

Nejčastěji mívají takové domy spotřebu tepla do 15kW na m² a rok, tedy podobně jako pasivní dům. 

V domě chci ale mít i okna a denní světlo a na jaře a na podzim využívat vyhřívání sluncem, podobně jako to bývá u solárních domů. Dále se mi líbí i cestování s karavanem a je mi líto po zbytek roku, kdy karavan nevyužívám, jej nechat chátrat někde v rohu pozemku nebo v garáži. Rád bych tedy karavan (TinyHouse, mobilní dům) používal jako běžnou součást domu, jen mobilní.  Jako ideální řešení se mi proto jeví spojení výhod tří rozdílných obydlí. 

„Troj-dům“ je rozdělen na tři části:

Vytápění chci řešit dřevem, které budeme spalovat ve zděné nebo kachlové peci uprostřed domu. Pec bude osazená termočlánky na výrobu teplé vody a elektřiny. Vytápění, vaření a pečení může být i na plyn a elektřinu a v případě výpadku je dům nezávislý na jednotlivých zdrojích, jelikož je možné topit, vařit, péci, ohřívat vodu i vyrábět elektřinu i na centrální peci na dřevo. V zimním období si dům vyrábí teplo, elektřinu a TUV z tepla kamen.  Od jara do podzimu si je vyrábí pomocí solárních panelů ze slunce. Zdroje energie případně doplníme o malou větrnou turbínu.

Tak bude dům energeticky soběstačný po celý rok.

Větrání je fyzikální. Voda je čerpána z vlastní studny a užitkovou získáváme skladováním deštové vody v jezírku. Odpadní voda se recyklací skrze přírodní čističku využívá na zalévání zahrady. 

Vedle domu je navazující skleník vytápěný kompostem. 

Kolem domu je naplánována užitková zahrada s produkcí zeleniny, ovoce, léčivých bylin, koření a s drobným chovem domácího zvířectva. Vedle domu je zřízeno jezírko jako zásoba užitkové vody a s akvaponickým čištěním a zavlažováním rostlin ve skleníku. Jezírko slouží i k chovu ryb. Vše v domě i kolem domu navržené na dlouhou životnost, možná i tisíce let, tak aby fungoval takzvaně sám s minimální nutností dodávané energie, oprav a údržby. K radosti mnoha generací. 

 

Pro tento dům, pokud bude zájem, plánuji spolupráci s odborníky na fengshui, bioarchitekturu, baubiologii a další technologie. Společně připravíme návod s kompletní projektovou dokumentací, tak aby jej mohla postavit jakákoli firma nebo kdokoli svépomocí. Tuto projektovou dokumentaci s 3D vizualizací, podrobným návodem a prováděcí zprávou bych rád nabízel za příspěvek do 300€, pokud se najde více jak 10 zájemců. Rád bych, aby bylo možné využít třeba jen část týkající se sítí, soběstačnosti nebo fyzikálního větrání. 

Možnost získat celý kompletní projekt a návod na stavbu soběstačného domu svépomocí. POZOR, více kupujících společně sdílí náklady na vypracování celé kompletní projektové dokumentace u tohoto předprodeje spočívá ve vytvoření a vypracování projektové dokumentace a návodu a souhlasí s časovou prodlevou (6-12 měsíců). A pokud se nepodaří získat dostatečné finanční prostředky na zpracování projektové dokumentace, bude vrácena celá kupní cena.