Vždy se mi líbila svoboda i v bydlení

Vždy jsem byl naladěn na soběstačnost a nezávislost. Díky tomu mě zajímaly i mobilní domy, a proto mám zkušenost života v obytném autě i v mobilním domě. Existují různé hezké maringotky, celoroční karavany a minidomy, takzvané Tiny House. Kdykoliv se potřebujete stěhovat, můžete odejít i s vlastním domem. Nemusíte řešit žádné úřady a stavební povolení. Pozor však na levné plastové mobilní domy s nedostatečnou izolací, které mohou mít v zimě problémy s rosným bodem, či kvůli plastům malou koncentraci záporných iontů v interiéru. Často bývají dokonce závislé na připojení na sítě. 

POZOR! Některé úřady zakazují umísťovat mobilní stavby a výrobky plnící funkci stavby, někdy to bývá uvedeno i v územním plánu. 

Jak vyrobit stavebnici mobilního rostoucího domu.

  • 18m2 garsonka do 10.000 EUR nebo 60m2 za 20.000 EUR (svépomocí).
  • Hranaté i kruhové domy je možné i větších velikostí jako stavebnice mobilního a dokonce i soběstačného domu.

—

Pokud vás zajímá mobilní stavba, udělejte ji tak mobilní, abyste ji mohli co nejsnáze přemístit, případně rozebrat a přesunout. U mobilních domů na kolech jste omezeni prostorem. Takový dům může mít maximálně do čtyř metrů na šířku, aby ho bylo možné převážet po veřejné komunikaci jako nadměrný náklad. A na délku jste omezeni zhruba rozměry nákladního auta, tedy maximálně 8 až 12m. Tvar mobilních domů proto bývá úzký
a plocha malá, tedy do 10 až 50m² užitné plochy. A čím je stavba větší, tím je komplikovanější ji někam stěhovat.
Často se nedostanete na pozemek nebo místo, kam byste chtěli. Velký mobilní dům lze umístit jen tam, kam vede dobře přístupná široká komunikace.

 

Mobilní stavby skládané ze samonosných dřevěných zateplených panelů (vhodné na menší stavby, garsonky, zahradní domky a menší mobilní domky). Lze ručně přenosit a poskládat i na místě, kam se nedostane technika.

Před lety jsem navrhl stavebnici, z níž se dá postavit jakkoli velký dům, lze jej lehce rozebrat a panely je možné i ručně přenosit na místa, která jsou pro techniku nepřístupná. Připravuji návod (cena 100€) na stavbu svépomocí, nebo i pro firmy, aby mohli stavebnice domů vyrábět více firem.