Kruhový dům za 20 000 €

Slaměný solární a soběstačný mobilní kruhový dům

www.prirodniubytovani.cz

Komplet vybaven a zařízen (koupelna, kuchyň.)

Užitná plocha: 60m2

Architekt: Petr Skořepa

Stavitel: Škola přírodního stavitelství

Běžná cena od firmy: 60.000 EUR

Cena svépomocí: 20.000 EUR za materiál

Návrh kruhového domu zatepleného slaměnými balíkmi nebo předem vyrobených panelů ze slámy a dřeva, které mohou zajistit modulovost a stěhovatelnost stavby. Střecha je zateplena 20 až 30cm tepelné izolace z ovčí vlny. Tato stavba 50 m2 stála 20.000 € za materiál.

V koupelně na podlaze je použito tepelně upravené dřevo — Thermowood. Stavba je mobilní, jako stavebnice se skládá z jednotlivých panelů. Stavbu jsme stěhovali 2x, jednou asi 500km a podruhé jsme stavbu upravili, utěsnili hliněnými omítkami a osadili z jihu okny. Video v příloze.

Tím jsme zajistili neprůvzdušnost obálky a vznikl nám nízkoenergetický kruhový dům. Velkou prosklenou plochou z jihu jsme získali i dostatek solárního tepla ze sluníčka, a tak se nám podařilo podobně jako u solárního domu zkrátit topnou sezónu až o tři měsíce. Na jaře
a na podzim není potřeba vůbec topit. A v zimě, když svítí sluníčko, se dům také sám vyhřeje. V tomto domě spotřebujeme cca 3m³ dřeva za zimu. V kruhovém domě jsou trojitá skla, osazená do dřevěného rámu. Nová by stála kolem 80€ za sklo, ale já jsem je kupoval po 10€ za kus. 

 / více v kapitole „Sklo“ v kurzu nebo knize “Kde domov můj” /

 

Dům si sám vyrábí teplou vodu i elektřinu ze slunce nebo pomocí termočlánků z tepla kamen na dřevo. Na větrání dům využívá fyzikální principy. Slaměný kruhový dům – bytová jednotka 60m2, komplet i s vybavením a zařízením (koupelna, kuchyň, teplá voda, elektřina, kamna) nás vyšla na 20.000 € pokud vám podobnou stavbu bude stavět firma, počítejte s cenou kolem 1000 – 1200 € za m2 užitné plochy stavby.

 

Připravuji návod (cena 150€) na stavbu svépomocí soběstačného mobilního kruhového domu ze slaměných panelů nebo z běžných balíků slámy a nahozené hliněnými omítkami.