Kde domov můj (kniha)

Manuál soběstačnosti

Nemusíte být ekolog, odborník a ani řemeslník na to, aby jste si dokázali sami navrhnout a i postavit nezávislé a tedy svobodné řešení bydlení. Když už víte co hledáte, je jednoduché to najít a nejen se stavbou si v naší komunitě pomáháme.

Autor: Petr Skořepa

Vše rád sám zkouším na vlastní kůži, proto vyprávím spíše z praxe. Jak můžete využít tipy a zlepšovací návrhy, které výrazně šetří přírodu, práci a vaši peněženku…
Ať jde o  “klasiku”  nebo  “eko”. 

Navrhl a postavil jsem již přes 12 různých domů a celou Eko-osadu a po 10ti letech experimentů jsem přišel na to, že jde o to najít tu správnou rovnováhu a vybrat to nejlepší z každého a také, že to může dokázat každý, třeba jen organizovat.

Ať jde o byt nebo dům klasický zděný, hliněný, mobilní, soběstačný, dřevostavbu nebo slamák. A že i různé technologie a tvary (kruhový, hranatý, šestiúhelníkový) mají nějaký význam. Vše má své výhody a nevýhody, co a jak si tedy vybrat nebo jak správně kombinovat? 

Domy je možné vidět i vyzkoušet u nás v Eko-osadě. (www.terapia-tmou.skwww.prirodniubytovani.cz)

Již 12 let učím ve škole přírodního stavitelství, přes to nejsem extremista na slaměné domy a hlínu. 
Našel jsem příjemnou rovnováhu mezi tvrdým betonem, zdravími materiály a MODERNÍ technologií. Ukáži vám jak si můžete sami pocitově navrhnout a alespoň částečně a z čeho postavit dům. Který bude dlouhověký, zdravý a hlavně jednoduchý, krásný. Případně jak upravit váš byt na zdravý a nezávislý. Stačí chtít. 

Tvoření bez hypotéky znamená změnu myšlení.
Jsem za recyklaci, opravy, údržbové věci, renovaci, selský rozum, pohyb, cvičení a pocitové vnímání.

Více o Petrovi najdete tu…

Rád vám s humorem předám nasbírané zkušenosti:

Chcete, aby jste Vy, vaše děti a dokonce i vaše vnoučata byli skutečně svobodní, nemuseli 8 a více hodin denně pracovat na živo-bytí, tak postavte nebo upravte starý spotřební dům na soběstačný dům. Propojte jej s permakulturní zahradou. A budete se moci více věnovat koníčkům, sportu, zdraví a tvoření.

„Dej člověku rybu a nasytíš ho na celý den.
Naučte ho rybařit a nasytíte ho na celý život.“ —  Lao-c’

 

Naučte se jak postavit z toho co najdete kolem stavby a jak recyklovat starý, ale kolikrát kvalitnější materiál. 

Nevím jak vy, ale já si nejlépe odpočinu ve svém a bez hypotéky!

Věřím, že můžeme být všichni více soběstační a nezávislý.

Víte, že obyčejný hospodář před 150ti lety, byl 150x energeticky efektivnější než moderní zemědělec. A dnešní permakulturista, využívající moderní vědomosti je dokonce ještě efektivnější.

Postav dom, zasaď strom je zároveň cesta ke svobodě, nezávislosti a přesně to co potřebujeme (škola života) pro svůj duchovní i tělesný rozvoj. Aktivní přístup a tvorba přináší léčení nás samotných. Každý muž by měl, ženy rády zdobí a děti, mladí i staří se tím učí i baví.

Vlastní hranice a omezení si tvoříme jen my sami. Kurz je převážně z pohledu stavitele, tedy plný dosti jednoduchých a praktických postřehů.

Jedna z možností je použití přírodních materiálů, které jsou energeticky nenáročné při zpracování a tím cenově výhodné. Například sláma a hlína. Tyto materiály jsou velmi levné, ale podle způsobu jejich použití může prudce narůst pracnost na stavbě a při nevhodném použití zkrátit životnost!

Proto si ukážeme stučně jako TIP i stavbu slaměného domku nejvhodnější technikou pro stavbu svépomocí, která šetří čas, řeší problémy s hlodavci, průvzdušností, hořlavostí.

REFERENCE:

Ahoj Petře,

Nechci zatěžovat zbytečnými řečmi, jen shrnout za sebe brněnský seminář: 5 let na stavební fakultě mi nedalo víc než víkendový seminář, který jsem právě absolvovala. Bez přehánění. Díky.

Z Brna zdraví Vlaďka Janáčková

 

Komentáře na fackozboku:

 

Byl to právě Petrův kurz, a 2 měsíční pobyt v jeho osadě – co mi otevřelo cestu k přírodnímu stavitelství  a za to moc děkuji.

 

Jakub (www.cubotami.cz)

 

 

 

Doporučuju, knihy “Kde domov můj” a ” Přírodní stavitelství” jsem trošku jazykově dotahovala a jsou velmi praktická, originální, inovativní a vtipná. Taky jsem pár dní bydlela v té slaměnohliněné “jurtě” a bylo to úžasné!

 Eva Hauserová

Články a fotky najdete na strankach v Co nabízíme “Proběhlé akce” a “Příběhy z osady“, v  galerii  a nebo na youtube nebo na Facebooku

Kurz v PDF nebo jako audiokniha je nejlevnější forma souhrnu návodů jen za 20 EUR/500kč. Nebo PDF + audio + tištěná kniha v pevné vazbě o 212 stranách A4 se 172 obrázky  za 40 EUR/1000Kč.

 

Kurz v PDF je celobarevný s fotkami a obrázky a je přiložen i návod na případnou výrobu papírové knihy z PDF.

Ukázka knihy ke stažení je zde… 

V případě zájmu o zaslání papírové knihy v ČR nebo SR je nutné uvést Vaši přesnou poštovní adresu. POZOR! Tištěné knihy jsou zatím pouze v českém jazyce.