Domy z hlíny
Na fotkách jsou kruhové hliněné domy, které mám oblíbené z více důvodů, například mají lepší odolnost ve větru a lepší proudění energie. A ve spolupráci s kuželovitou střechou vytvářejí tvarový zářič na fyzikálním principu, který dokáže koncentrovat do určitého místa více energie, kterou lze využívati při léčení / více v kurzu „Přírodní stavitelství“ /.
Na dalších fotkách je hobití domeček pro poustevníky, který jsme postavili za 14 dní ve 12 lidech, tedy za pomoci dobrovolníků v rámci akce „Jak postavit dům bez peněz“. Domek měl představovat ukázku, jak je možné postavit minidomek svépomocí bez potřeby financí, nákupu materiálu a odborných zručností nebo drahého nářadí. Takový domek, kde nikdy, ani v největších mrazech neklesne teplota pod 5—10 stupňů Celsia. To může být případně inspirace pro bezdomovce, kterým by mohly pomáhat stavět obydlí různé dobrovolnické organizace. Základ je pouze z kamenů lepených hlínou, nad ním jekopule z hliněných cihel a hliněné omítky. Okna jsou ze starých lahví, přívod a odvod vzduchu jsme zhotovili ze starých trubek. Dveře, terasa a nábytek jsou vyrobené ze zbytků prken, trámků a kulatiny. Na střechu měly být použité recyklované fólie, tetrapackové a plastové obaly, ale nakonec jsme získali odřezky kvalitní EPDM fólie. Podlaha je ze špalků palivového dřeva, zde byla použita konkrétně švestka a akát a špalky jsou osazeny pouze ve štěrku. Je zde krb s komínem vymodelovaný z hlíny. Na komín jsme použili staré šamotové trubky, obalili je skelnou vatou, pletivem a nahodili hliněnou omítkou. Dokonce i stříška komína je vymodelována z pletiva a hlíny.
Hlína venku na dešti nevydrží dlouho, déšť běžnou omítku rychle vymývá. Existují ale jednoduché způsoby, jak vytvořit z hlíny voděodolný přírodní polymer / viz kurz „Přírodní stavitelství“ /. Tento komín funguje na mrazu i dešti již 8 let, zatím bez oprav.
Připravujeme foto návod od základů po omítky a střechu za 20€.
Na dalším obrázku je hliněný domek v Malajsii, kde hodně prší. Tento domek má i hliněnou střechu. Zde je voděodolnost vytvořena pomocí přidáním polymeru.
Další obrázky domů k inspiraci pocházejí z různých knih profesora Gernota Minkeho, průkopníka ekoarchitektury, který vedl na univerzitě v německém Kasselu 38 let výzkumnou laboratoř experimentálních staveb. Sám je zástancem přírodních materiálů jako hlína či sláma. Postavil z nich hodně domů v Latinské Americe i jinde ve světě, o přírodních materiálech napsal desítky knih. V jeho publikacích najdete například různé klenby a kopule z hliněnéných cihel a hliněné stavby se zelenými střechami.