Přírodní stavitelstvi Kurz

Co se naučím?
- Kurz nebo kniha pro ty, kdo si chtějí postavit zdravý přírodní dům, mobilní jurtu nebo jen chtějí zlepšit vnitřní klima hliněnými omítkami.
- + Návod na stavbu slaměno-hliněného domu.

Stále více používaným materiálem v přírodním stavění je sláma a hlína. Tyto materiály jsou velmi levné, ale je dobré vědět, jak a kde je správně použít, aby vydržely, nešly do nich myši a fungovaly tak, jak si přejeme. Několik rozdílných konstrukcí a jak si lze ušetřit hodně práce a peněz, což bohužel nebývá pravidlem, si ukážeme na příkladech a chybách několika staveb.
- 2. část ze souboru tří knih a kurzů jako "Kompletní návod k soběstačnosti" nabádající (pře)žít radostně a svobodně.
+ Návod na stavbu slaměno-hliněného domu
Obsah kurzu (9 kapitol a 108 lekcí) najdete v příloze.
- Kniha a kurz pro ty, kdo si chtějí postavit zdravý přírodní dům, mobilní jurtu nebo jen chtějí zlepšit vnitřní klima hliněnými omítkami. Pokračování kurzu "Kde domov můj" pro zájemce o podrobnější instrukce a návody.
- Práce se slámou a hlínou je jednoduchá, ale praxe ukazuje pokud chcete postavit kvalitní dům s dlouhou životností a za nízkou cenu - je náročnější na informace... Budeme se věnovat výhodám a nevýhodám stavebních a izolačních materiálů, tvarů staveb. Povíme si, kde nakoupit jaký materiál.

Probereme praktickou stavbu slaměného domku nejefektivnější technikou, která šetří čas, řeší problémy s hlodavci, průvzdušností, hořlavostí a výrobu vlastních omítek a cihel (odolných i přívalovým dešťům). U nás v osadě máme omítky na jedné stavbě bez jakéhokoli zakrytí už rok a není zde žádné vymývání, žádný degrad materiálu! Probereme seznam dodavatelů, kde a co koupit, co se vyplatí si nechat vyrobit a kdy se mi vyplatí stavba svépomocí. Seminář bude převážně z pohledu stavitele, tedy plný dosti jednoduchých a praktických postřehů.

Autor: Petr Skořepa
Navrhl a postavil jsem již přes 12 zajímavých domů a celou Eko-osadu za minimum peněz a po 10ti letech experimentů jsem přišel na to, že jde o to najít tu správnou rovnováhu a vybrat to nejlepší z každého a také, že to může dokázat každý. Ať jde o byt nebo dům klasický zděný, hliněný, mobilní, soběstačný, dřevostavbu nebo slamák. A že i různé technologie a tvary (kruhový, hranatý, šestiúhelníkový, hobití, kopulovitý) mají nějaký význam. Vše má své výhody a nevýhody, co a jak si tedy vybrat nebo jak správně kombinovat?

Domy je možné vidět i vyzkoušet u nás v Eko-osadě. (www.terapia-tmou.sk, www.prirodniubytovani.cz)
Již 11 let učím ve škole přírodního stavitelství, přes to nejsem extremista na slaměné domy a hlínu.
Našel jsem příjemnou rovnováhu mezi tvrdým betonem, zdravími materiály a MODERNÍ technologií. Ukáži vám jak si můžete sami pocitově navrhnout a alespoň částečně a z čeho postavit „skutečně efektivní dům“. Který bude velmi dlouhověký, odolný, zdravý a hlavně jednoduchý, krásný a tedy levný. Případně jak upravit váš byt na zdravý a nezávislý. Stačí chtít.
Tvoření bez hypotéky znamená změnu myšlení.
Navedu vás na cestu svobody, která ale nevede skrze lákavá pozlátka, plýtvání, konzum a lenivost. Jsem za recyklaci, opravy, údržbové věci, renovaci, selský rozum, pohyb, cvičení a pocitové vnímání.
Petr stavia domy prevažně z dreva, slamy a hliny – netradičné kruhové alebo sťahovatelné domy. Testuje nové techniky na svojich stavbách a teda bude hovoriť o výhodách, problémoch a chybách na rôznych konkrétnych stavbách. Okrem praktických informácií Vám môže sprostredkovať nadobudnuté informácie z oblastí: pasívne domy, prírodné staviteľstvo, zelené strechy, sebestačné domy – earthships, získavanie energie, Geomantia, feng-šuej, liečiteľstvo, poriadok prírody a jejich aplikácie v našich podmienkach.
Více o Petrovi najdete tu…
REFERENCE:
Ahoj Petře,
Nechci zatěžovat zbytečnými řečmi, jen shrnout za sebe brněnský seminář: 5 let na stavební fakultě mi nedalo víc než víkendový seminář, který jsem právě absolvovala. Bez přehánění. Díky.
Z Brna zdraví Vlaďka Janáčková
Komentáře na fackozboku:
Byl to právě Petrův kurz, a 2 měsíční pobyt v jeho osadě – co mi otevřelo cestu k přírodnímu stavitelství a za to moc děkuji.
Jakub (www.cubotami.cz)Doporučuju, knihy “Kde domov můj” a ” Přírodní stavitelství” jsem trošku jazykově dotahovala a jsou velmi praktická, originální, inovativní a vtipná. Taky jsem pár dní bydlela v té slaměnohliněné “jurtě” a bylo to úžasné!
Eva Hauserová
- Články a fotky najdete na strankach v Co nabízíme "Proběhlé akce" a "Příběhy z osady", v galerii a nebo na youtube nebo na Facebooku...

-
Výběr pozemku, pocitové vnímání. Tato úvodní hodina vám pomáhá upravit si váš projekt na život.
-
Stavební zákon jinak – jak jednat s úřady, stavby na zemědělské půdě. Možnosti, které mnohé příjemně překvapí.
-
Přírodní materiály – některé znáte, jiné ne. Plus kontakty na dodavatele. Jak si vyrobit vlastní izolační přírodní materiál a čím jej ekologicky ošetřit.
-
Základy - několik variant a možností. Jaké základy si vybrat, rozdíly...
-
Střechy - Jak na to svépomocí v našich vlhkých a chladných podmínkách. Rosný bod v zimě a průměrné sluneční zisky nebo naopak přehřívání.
-
Hlína - hliněné omítky - podlahy - cihly. Dusaná hlína do bednění, války, COB, cihly - vepřovice, kotovice. Výroba vlastní voděodolné venkovní omítky z hlíny kolem nás za pomocí "Přírodní Alchymie". Finální omítky, povrchové úpravy, dekorace, barvení, umělecká práce. Přírodní polymery.
-
Slaměné domy - životnost, únosnost, tepelná vodivost, neuvěřitelné akustické vlastnosti využívající nahrávací studia, ochrana před vlhkostí, požárem, myšemi a hmyzem.
Stavění ze slaměných balíků - hořlavost, myši, stlačenost, průvzdušnost, tepelné mosty apod.
Různé techniky, výhody a nevýhody.
Samonosná sláma, různé dřevěné konstrukce, dodatečná izolace domu slámou apod..
Jaké slaměné balíky? Kde je sehnat a jakou konstrukci si vybrat.
Raději malé nebo velké balíky nebo dokonce prefablikované panely? -
Jak postavit menší dům pro dva do 6.000 EUR i s vybavením.
Rostoucí dům, přistavíte časem dle potřeby, tedy bez hypotéky.
Dokonce tzv. Low-tech a stále nízkoenergetický domek lze postavit téměř zadarmo.
Jak postavit rodinný dům 100-140m2 užitné plochy a s běžným Evropským komfortem svépomocí a do 40.000 EUR.
Ukázky, inspirace, postupy a chyby z několika staveb slaměných domů. Praktické fotonávody. -
Jak postavit slaměnou jurtu - nízkoenergetický kruhový dům - fotonávod. Podrobný rozpočet, konkrétní soupis co kolik stálo. -
Vnímání, jak se cítíte a proč v různých stavbách.
Feng-shui, elektromagnetický smog, geopatogenní zony, rozvody elektřiny a vody v domě.
Záporné anionty - vliv na zdraví obyvatel, CO2, výběr materiálu a povrchových úprav do interiéru.
Tvary domů a střech, tvarové rezonátory, co se děje v pyramidě, aplikace a vliv na pocity obyvatel.
Osvětlení, barvy, dekorace. -
Bioarchitektura – jaký tvar místnosti nebo domu zvolit na daný účel -
Baubiologie – zdravé osvětlení, větrání, vytápění a dostatek záporných aniontů, stínění proti elektromagnetickému smogu.

Cena za kompletní kurz, tedy text, aktualizované odkazy, více obrázků a videa je 20 EUR / 500 kč.
Nebo si můžete pořídit e-knihu + audioknihu za 20 EUR/500kč. Nebo eknihu + tištěnou knihu o 208 stranách A4 s 211 obrázky za 30 EUR/750Kč. Kniha je celobarevná a je přiložen i návod na případnou výrobu papírové knihy z ebooku svépomocí.
Tištěné knihy rozvážím po CR a SR autem a na solárním kole. Aktuální cesty doplňuji na úvodní stránce. Stači napsat SMS na 00421944293223 a po cestě se mohu zastavit.
About the instructors

Student Ratings & Reviews
Kurz obsahuje
- Online kurz obsahuje navíc oproti knize nebo e-knize i aktualizované odkazy, videa, fotonávody a další...
Požadavky
- Práce se slámou a hlínou je jednoduchá, ale praxe z 12ti různých staveb ukazuje pokud chcete postavit kvalitní dům s dlouhou životností a za nízkou cenu - je náročnější na informace...
- Budeme se věnovat výhodám a nevýhodám stavebních a izolačních materiálů, tvarů staveb.
Cílové skupiny
- Jak dobře postavit přírodní, zdravý nízkoenergetický dům s dlouhou životností. Dřevo, sláma, hlína, kámen. Tvorba záměru.